Menu Zavřeno

Fytoterapie v medicínském pojetí, moderní výzkum a odborníci i laici

Fytoterapie v medicínském pojetí

Fytoterapie v medicínském pojetí znamená léčbu léky rostlinného původu. Již z této definice je patrná souvislost i spjatost fytoterapie a klasické neboli konvenční medicíny. Fytoterapie se opírá o využití bylin jako takových, nebo ve formě získaných extraktů a esencí. Fytoterapie tedy k léčbě používá celé rostliny nebo pouze rostlinné části. Léčebný účinek ovšem obvykle nevyvolává pouze jediná substance, ale jejich směs. Extrakty bylin mají široké spektrum účinků, oproti tomu jediná účinná látka mívá intenzivnější vedlejší účinek. Rostlinné preparáty se širokým spektrem účinných látek mohou být právě proto využívány při dlouhodobé léčbě chronických či metabolických onemocnění. Byliny vždy byly a stáje jsou základní formou medikamentů, ačkoliv syntetická výroba léčiv je levnější. Výsledkem syntetické výroby je, že mnohé aspekty se naprosto vzdálily od jakéhokoliv bylinného původu a mají mnoho vedlejších účinků.

Moderní výzkum došel k poznání

Ve fytoterapii je zásadní pojem totum. Moderní výzkum došel k poznání, že celkové působení aktivních látek obsažených v jedné rostlině převyšuje pouhý součet účinků těchto látek v izolovaném stavu. Totum, neboli celková účinnost, celkový extrakt, se značně sníží, budeme-li k sobě přidávat jednotlivé aktivní látky rostlin každou zvlášť. Složky rostlinných extraktů mohou mít synergické nebo neutralizační účinky.

Z těchto důvodů nesmí být během užívání bylinných produktů metody AROMAKOMPLEX a bylinné čistící směsi užívány jiné byliny či bylinné doplňky!

Mnozí odborníci i laici

Mnozí odborníci i laici jsou vůči alternativním metodám skeptičtí. Pokud nejsou známy přesné mechanismy účinku, jak potom mohou mít lékaři a jiní právo takovými metodami léčit? Obecně by měli lékaři pracovat na základě vědecky ověřených metod. Když se ovšem tzv. „akademická pravda“ liší od zkušeností mnoha lidí, měla by se kritika umírnit. Kritici alternativních metod by si měli uvědomit, že v historii mnohé všeobecně přijímané pravdy se časem ukázaly jako mylné. Závěrem by se dalo říci, že s ohledem na vlastní znalosti a moudrost je pokora velmi důležitá a zkušenosti ostatních lidí v praxi, i když nejsou prozatím vědecky ověřené, by neměly být automaticky zamítány.

Další informace na – nebo zpět na > fytoterapie-a-byliny

Další informace na – nebo zpět na > vliv-na-organismus

Bylinky, které používám

Bylinky, které používám a lidé se často ptají